INTERDISCIPLINARNA EKSKURZIJA ŠESTOŠOLCEV na Goričko (3. 6. 2024)

V ponedeljek, 3. junija 2024, smo so se s šestošolci odpravili raziskovat Goričko in tako spoznavali obpanonske pokrajine. Že na avtobusu je bilo zabavno. Člani geografskega krožka (Filip, Aleš, Arian in Taja) so z zabavnim kvizom preverili geografsko znanje šestošolcev. Učenci so aktivno sodelovali in dokazali, da je pridobljeno znanje trajno.

Goričko je gričevje, ki leži na skrajnem severovzhodu Slovenije. Najprej smo obiskali največji baročni grad v Sloveniji, grad Grad. Ogledali smo si različna grajska poslopja, zanimive muzejske zbirke, spoznali življenje naših prednikov, življenje graščakov ter zgodovino samega gradu, nato pa smo se zapeljali v Doživljajski park Vulkanija. Sprehodili smo se v notranjost vulkana, občutili tresenje tal, toploto tekoče magme, s pomočjo virtualnih očal, interaktivnih in 4D filmov pa spoznavali nastanek Zemlje, notranjo zgradbo Zemlje in tektonsko delovanje. Utrdili smo znanje o vrstah kamnin, spoznali geološko zgradbo Slovenije, si ogledali Geološki muzej in se z Oli vlakom popeljali do opuščenega kamnoloma bazaltnega tufa. Panoramska vožnja po Goričkem je bila odlična priložnost za spoznavanje njegovih naravnogeografskih in družbenogeografskih značilnosti. Goričko smo tako res doživeli z vsemi čutili. Iz gričevnatega sveta smo se odpeljali do Soboškega jezera v Murski Soboti. Sonce je posijalo in plaža jezera je predstavljala odlično lokacijo za sprostitev, druženje in preizkus motoričnih spretnosti v gibalnem parku. Pozno popoldan smo se vrnili domov polni novih znanj in zabavnih, nepozabnih doživetij. Učenje na prostem, terensko delo in izkustveno učenje nam omogočajo trajnejše znanje, razvoj kreativnosti in ustvarjalnosti, možnost aktivnega sodelovanja in krepitev socialnih stikov.

Tudi v prihodnje si želijo tovrstnih poučnih ekskurzij, so si enotni šestošolci.

Zapisala: Tina Seibert (učiteljica geografije in vodja interdisciplinarne ekskurzije)