TUDI NA I. OŠ ŽALEC SMO SE Z RAZLIČNIMI AKTIVNOSTMI SODELOVALI

V SKLOPU EVROPSKEGA TEDNA  MOBILNOSTI 2020

V tednu od 16. 9. do 22. 9. 2020 je potekal Evropski teden mobilnosti, projektu, ki spodbuja in ozavešča o trajnostni mobilnosti in zdravem načinu bivanja v povezavi s prometom. Cilj je bil spodbujati in  ozaveščati učence, zakaj je dobro izbrati čistejše načine prevoza in se namesto z avtomobilom zapeljati s kolesom ali iti peš, če je razdalja večja pa z avtobusom. Na ta način skupaj prispevamo k čistejšemu zraku in poskrbimo za svoje zdravje in sprostitev.

Petošolci so v tednu mobilnosti izvedli del priprav na kolesarski izpit. Na parkirišču za šolo, ki je bilo en dan zaprto za promet, so postavili spretnostni poligon in vadili vožnjo s kolesom. Ta dan so imeli tudi delavnice, kjer so razmišljali o pomenu kolesarjenja in peš hoje, delavnice pa je vodil gospod Uroš Kramar s Fakultete za logistiko. Plakate, ki so ob tem nastali, smo razstavili na šolskem hodniku.

Tretješolci so izvedli tehniški dan, kjer so iz eko-materialov ustvarjali različna prevozna sredstva in se pogovarjali na temo prometa in o pomenu trajnostne mobilnosti. 18. septembra je bil Dan brez avtomobila, zato je bila v centru Žalca zapora glavne ceste. Tu se je odvijala vrsta aktivnosti za spodbujanje in ozaveščanje v povezavi s prometom – spretnostni poligoni, knjižni kotiček, elektromobilnost, merjenje zdravstvenih pokazateljev, predstavitev dela gasilcev in policije. Naši prvošolci so sodelovali v ponujenih aktivnostih in se igrali in ustvarjali na površinah, ki so sicer namenjene prometu, ta dan pa so bile namenjeni otroški igri in izobraževalnim vsebinam.

Učenci predmetne stopnje so sodelovali v nagradnem literarnem natečaju in pisali spise na temo Na kolo za zdravo telo. Razmišljali in pisali so tudi o pomenu gibanja za zdravje in aktivnostih, povezanih s prometom, ki po povezani z ohranjanjem čistejše narave.

Več fotografij si lahko pogledate v zavihku Galerija na spletni strani I. OŠ Žalec.